Samtec Inc. SSQ-150-04-T-T
Part No.:
SSQ-150-04-T-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 150POS 0.1 TIN PCB
Shipping
SSQ-150-04-T-T Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SSQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
150
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.584" (14.83mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C