Bourns Inc. SRU8028A-6R8Y
Part No.:
SRU8028A-6R8Y
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.8A 45 MOHM SMD
Shipping
SRU8028A-6R8Y Information
Series:
SRU8028A
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)