Bourns Inc. SRU3028-101Y
Part No.:
SRU3028-101Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100UH 190MA 2.2OHM SMD
Shipping
SRU3028-101Y Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU3028
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
190 mA
Current - Saturation (Isat):
210mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)