Bourns Inc. SRU2009-1R0Y
Part No.:
SRU2009-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 1.45A 110 MOHM SMD
Shipping
SRU2009-1R0Y Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU2009
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.45 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
200MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)