Bourns Inc. SRU1048A-820Y
Part No.:
SRU1048A-820Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 82UH 1.3A 200 MOHM SMD
Shipping
SRU1048A-820Y Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU1048A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)