Bourns Inc. SRR5828A-680M
Part No.:
SRR5828A-680M
Package:
Nonstandard
Description:
IND 68UH 1.03A SHLD
Shipping
SRR5828A-680M Information
Series:
SRR5828A
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Molded
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
650mA
DC Resistance (DCR):
470mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)