Bourns Inc. SRR5228A-471M
Part No.:
SRR5228A-471M
Description:
IND 470UH 0.31A SHLD
Shipping
SRR5228A-471M Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
240 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
DC Resistance (DCR):
4.3Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)