Bourns Inc. SRR5228A-101M
Part No.:
SRR5228A-101M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 100UH 0.7A SHLD
Shipping
SRR5228A-101M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR5228A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
570 mA
Current - Saturation (Isat):
470mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
800mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)