Bourns Inc. SRR4011-680YL
Part No.:
SRR4011-680YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 68UH 350MA 1.8 OHM SMD
Shipping
SRR4011-680YL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR4011
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
320mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
12 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)