Bourns Inc. SRR1280A-821K
Part No.:
SRR1280A-821K
Description:
FIXED IND 820UH 700MA 1.5OHM SMD
Shipping
SRR1280A-821K Information
Series:
SRR1280A
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
940mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 1KHz
Frequency - Self Resonant:
1.4MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Supplier Device Package:
1280
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)