Bourns Inc. SRR1280A-681K
Part No.:
SRR1280A-681K
Description:
FIXED IND 680UH 750MA 1.3OHM SMD
Shipping
SRR1280A-681K Information
Series:
SRR1280A
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
970mA
DC Resistance (DCR):
1.3Ohm Max
Q @ Freq:
26 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
1.7MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Supplier Device Package:
1280
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)