Bourns Inc. SRR1280-6R1Y
Part No.:
SRR1280-6R1Y
Description:
FIXED IND 6.1UH 6.6A 18 MOHM SMD
Shipping
SRR1280-6R1Y Information
Series:
SRR1280
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
6.1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
7.8A
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)