Bourns Inc. SRR1260A-3R5Y
Part No.:
SRR1260A-3R5Y
Description:
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13 MOHM SMD
Shipping
SRR1260A-3R5Y Information
Series:
SRR1260A
Inductance:
3.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
7.6A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
37.6MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)