Bourns Inc. SRR1240-820M
Part No.:
SRR1240-820M
Description:
FIXED IND 82UH 1.35A 250MOHM SMD
Shipping
SRR1240-820M Information
Series:
SRR1240
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.35 A
Current - Saturation (Isat):
1.35A
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)