Bourns Inc. SRR1240-3R9Y
Part No.:
SRR1240-3R9Y
Description:
FIXED IND 3.9UH 6.35A 15MOHM SMD
Shipping
SRR1240-3R9Y Information
Series:
SRR1240
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.35 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
39MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)