Bourns Inc. SRR1208-121YL
Part No.:
SRR1208-121YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 120UH 1.4A 190MOHM SMD
Shipping
SRR1208-121YL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1208
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)