Bourns Inc. SRR1206-2R5ML
Part No.:
SRR1206-2R5ML
Description:
FIXED IND 2.5UH 6.2A 16 MOHM SMD
Shipping
SRR1206-2R5ML Information
Series:
SRR1206
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
16mOhm Max
Q @ Freq:
19 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)