Bourns Inc. SRR1206-181KL
Part No.:
SRR1206-181KL
Description:
FIXED IND 180UH 800MA 380MOHM SM
Shipping
SRR1206-181KL Information
Series:
SRR1206
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)