Bourns Inc. SRR1206-152KL
Part No.:
SRR1206-152KL
Description:
FIXED IND 1.5MH 200MA 3.5OHM SMD
Shipping
SRR1206-152KL Information
Series:
SRR1206
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
420mA
DC Resistance (DCR):
3.5Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)