Bourns Inc. SRR1205-391KL
Part No.:
SRR1205-391KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 390UH 500MA 1.5OHM SMD
Shipping
SRR1205-391KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1205
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
7 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)