Bourns Inc. SRR1205-220ML
Part No.:
SRR1205-220ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 22UH 2.4A 95 MOHM SMD
Shipping
SRR1205-220ML Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1205
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
95mOhm Max
Q @ Freq:
19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)