Bourns Inc. SRR1050HA-470Y
Part No.:
SRR1050HA-470Y
Description:
IND 47UH 30% 2A SHLD
Shipping
SRR1050HA-470Y Information
Series:
SRR1050HA
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2A
DC Resistance (DCR):
127mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5.9MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)