Bourns Inc. SRR1050HA-331Y
Part No.:
SRR1050HA-331Y
Description:
IND 330UH 30% 0.73A SHLD
Shipping
SRR1050HA-331Y Information
Series:
SRR1050HA
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
730 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
DC Resistance (DCR):
815mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)