Bourns Inc. SRR1050HA-101Y
Part No.:
SRR1050HA-101Y
Description:
IND 100UH 30% 1.35A SHLD
Shipping
SRR1050HA-101Y Information
Series:
SRR1050HA
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.35 A
Current - Saturation (Isat):
1.35A
DC Resistance (DCR):
255mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)