Bourns Inc. SRR1050HA-100Y
Part No.:
SRR1050HA-100Y
Description:
IND 10UH 30% 4.5A SHLD
Shipping
SRR1050HA-100Y Information
Series:
SRR1050HA
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
4.45A
DC Resistance (DCR):
31mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)