Bourns Inc. SRR1005-561K
Part No.:
SRR1005-561K
Description:
FIXED IND 560UH 280MA 1.8OHM SMD
Shipping
SRR1005-561K Information
Series:
SRR1005
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
420mA
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)