Bourns Inc. SRR1005-3R3M
Part No.:
SRR1005-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.3A 39 MOHM SMD
Shipping
SRR1005-3R3M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1005
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
39mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)