Bourns Inc. SRR1005-272K
Part No.:
SRR1005-272K
Description:
FIXED IND 2.7MH 120MA 8.6OHM SMD
Shipping
SRR1005-272K Information
Series:
SRR1005
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
120 mA
Current - Saturation (Isat):
180mA
DC Resistance (DCR):
8.6Ohm Max
Q @ Freq:
55 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)