Bourns Inc. SRR0908-102YL
Part No.:
SRR0908-102YL
Package:
8-SMD, Gull Wing
Description:
FIXED IND 1MH 300MA 2.2 OHM SMD
Shipping
SRR0908-102YL Information
Series:
SRR0908
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
410mA
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm Max
Q @ Freq:
85 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)