Bourns Inc. SRR0906-272YL
Part No.:
SRR0906-272YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
8-SMD, Gull Wing
Description:
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2OHM SMD
Shipping
SRR0906-272YL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0906
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
140 mA
Current - Saturation (Isat):
170mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
9.2Ohm Max
Q @ Freq:
100 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)