Bourns Inc. SRR0906-103YL
Part No.:
SRR0906-103YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
8-SMD, Gull Wing
Description:
FIXED IND 10MH 70MA 38 OHM SMD
Shipping
SRR0906-103YL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0906
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
70 mA
Current - Saturation (Isat):
80mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
38Ohm Max
Q @ Freq:
100 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
700kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)