Bourns Inc. SRR0905-221K
Part No.:
SRR0905-221K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 220UH 470MA 780MOHM SM
Shipping
SRR0905-221K Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0905
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
470 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
780mOhm Max
Q @ Freq:
27 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.390" Dia (9.90mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)