Bourns Inc. SRR0745HA-102M
Part No.:
SRR0745HA-102M
Description:
IND 1000UH 0.2A SHLD
Shipping
SRR0745HA-102M Information
Series:
SSR0745HA
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
DC Resistance (DCR):
4.1Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)