Bourns Inc. SRR0735HA-471M
Part No.:
SRR0735HA-471M
Description:
IND 470UH 0.26A SHLD
Shipping
SRR0735HA-471M Information
Series:
SSR0735HA
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
260 mA
Current - Saturation (Isat):
270mA
DC Resistance (DCR):
2.8Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)