Bourns Inc. SRR0735HA-331M
Part No.:
SRR0735HA-331M
Description:
IND 330UH 0.33A SHLD
Shipping
SRR0735HA-331M Information
Series:
SSR0735HA
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
330 mA
Current - Saturation (Isat):
330mA
DC Resistance (DCR):
2Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)