Bourns Inc. SRR0735HA-100M
Part No.:
SRR0735HA-100M
Description:
IND 10UH 2.1A SHLD
Shipping
SRR0735HA-100M Information
Series:
SSR0735HA
Product Status:
Active
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.85A
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)