Bourns Inc. SRR0735A-391M
Part No.:
SRR0735A-391M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 390UH 300MA 2.3OHM SMD
Shipping
SRR0735A-391M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0735A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
300mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.3Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)