Bourns Inc. SRP8540A-8R2M
Part No.:
SRP8540A-8R2M
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 8.2UH20% 6A SH
Shipping
SRP8540A-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
51mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)