Bourns Inc. SRP8540A-1R5M
Part No.:
SRP8540A-1R5M
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 1.5UH20% 17A S
Shipping
SRP8540A-1R5M Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
7.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)