Bourns Inc. SRP8540A-100M
Part No.:
SRP8540A-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 10UH20% 5.6A S
Shipping
SRP8540A-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP8540A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
61mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)