Bourns Inc. SRP7050TA-330M
Part No.:
SRP7050TA-330M
Description:
IND6.6X7.3X4.8MM,33UH20%2A,SHDSM
Shipping
SRP7050TA-330M Information
Series:
SRP7050TA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)