Bourns Inc. SRP7050AA-8R2M
Part No.:
SRP7050AA-8R2M
Description:
IND,7.3X6.6X4.8MM,8.2UH20%,7.5A,
Shipping
SRP7050AA-8R2M Information
Series:
SRP7050AA
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)