Bourns Inc. SRP7050AA-2R2M
Part No.:
SRP7050AA-2R2M
Description:
IND,7.3X6.6X4.8MM,2.2UH20%,14A,S
Shipping
SRP7050AA-2R2M Information
Series:
SRP7050AA
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)