Bourns Inc. SRP7030-1R8M
Part No.:
SRP7030-1R8M
Description:
FIXED IND 1.8UH 8.5A 0.017OHM SM
Shipping
SRP7030-1R8M Information
Series:
SRP7030
Material - Core:
Iron
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
17mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)