Bourns Inc. SRP7028AA-6R8M
Part No.:
SRP7028AA-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND,7.1X6.6X2.8MM,6.8UH20%,4.5A,
Shipping
SRP7028AA-6R8M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP7028AA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)