Bourns Inc. SRP7028AA-3R3M
Part No.:
SRP7028AA-3R3M
Description:
IND,7.1X6.6X2.8MM,3.3UH20%,6.5A,
Shipping
SRP7028AA-3R3M Information
Series:
SRP7028AA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)