Bourns Inc. SRP7028AA-100M
Part No.:
SRP7028AA-100M
Description:
IND,7.1X6.6X2.8MM,10UH20%,4A,SHD
Shipping
SRP7028AA-100M Information
Series:
SRP7028AA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)