Bourns Inc. SRP7020TA-6R8M
Part No.:
SRP7020TA-6R8M
Description:
IND 7X6.6X1.8MM 6.8UH20% 4A SHD
Shipping
SRP7020TA-6R8M Information
Series:
SRP7020TA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
73mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)