Bourns Inc. SRP7020TA-5R6M
Part No.:
SRP7020TA-5R6M
Description:
IND 7X6.6X1.8MM 5.6UH20% 4A SHD
Shipping
SRP7020TA-5R6M Information
Series:
SRP7020TA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)