Bourns Inc. SRP7020TA-4R7M
Part No.:
SRP7020TA-4R7M
Description:
IND 7X6.6X1.8MM 4.7UH20% 4.5A SH
Shipping
SRP7020TA-4R7M Information
Series:
SRP7020TA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)